Kes kardab pärdikut?

Eesti Nukuteatri väikeses saalis võtavad vastu pehmed mugavad diivanid. Ja hea ongi, sest etenduv „Ajuloputus“ on kõike muud kui mugav vaatamine.

Meie ees on Celebrity Detox Retreat´i argipäev, mis lõikab juba oma atmosfääriga iroonia vaheda noaga: külm ja kõle, peetud ja räpane. Glamuurse nimetuse taga valitseb absoluutne glamuuritus ja jõhkralt praktiline olmelisus. Terava joonega metallvoodi, tuhmunud peegel ja paremaid päevi näinud kraanikauss, meditsiinipersonali siit-lotendavad-teisalt-kiskuvad paigatud riided – iga kujunduse sentimeeter on sihipäraselt näotu, ahistav, ängistav.

Säravad silmad. Peategelase Andrew kaela ümber klammerdunud pärdiku säravad silmad. Uurimas publikut natuke ebalevalt ja samas koketselt. Celebrity Detox Retreat´is on igaühel oma sõltuvus või paine – olgu droogide, alkoholi, enesekuvandi või millegi muu näol – ja ahvid on nende sõltuvuste sümbolid. Hiilgavate silmadega, pealtnäha sümpaatsed – poevad ligidale, põimivad pikad jäsemad hellalt ümber kaela või keha, vaatavad uurivalt-uudistavalt suurte silmadega otsa ja…tõukavad vastupandamatu kindlusega kanepipläru, veinipokaali või terariistade suunas. On paindlikud, liikuvad, haprad, aga tugevad kui terasest ja mesimagusa jutuga kui on vaja oma kandjat-toitjat sõltuvuse ohjes hoida. Inimene omakorda võib mõnel hetkel meeleheitlikult püüda pärdikut enda küljest lahti rebida, puuri panna, eemale tõrjuda, teisel momendil aga tal pead silitada ja teda taga nutta. Eks sõltuvused, pahed ja painajad on ju veidi armsad ka: kutsuvad üles kaasa tundma ja kaasa elama, teevad meid nii erilisteks, isegi nagu natuke huvitavamateks ja ekstravagantsemateks kui kõik teised inimesed. Võõrutuskliiniku illusioonivabas, võikalt asises miljöös on oma enda sõltuvus ainus tuttav ja kodune element, millest kinni hoida; isiksuse tuttavaks saanud tahk, mis kõikuma löönud vaimses ja füüsilises eksistentsis tugisambaks võtta.

Ahvid on pattude ja pahede sümboliks olnud kristlikus kultuuriruumis aastasadu. Et nendega on võimalik mingil tasandil suhelda ja suhestuda, et nad on väliselt ja mõneti käitumiselt inimsarnased, on nad kehastanud inimloomuse madalamaid tahke – ürgseid, kultuuri poolt korrigeerimata käitumis- ja iseloomuomadusi. Loomusunnilise käitumise ja seda ohjeldava tsiviliseeriva filtri puudumise tõttu said neist iharuse ja saamahimu, aga ka pahatahtlikkuse-õeluse sümbolid. Saatan isiklikultki võis vahel ahvi kujul ilmuda. Surmapattude asemel hakkab ahv 18. sajandiks kehastama mõnevõrra süütumaid (ja mängulise rokokooajastu meelelaadiga paremini harmoneeruvaid) inimlikke nõrkusi ja pahesid nagu edevus, narrus, kergemeelne rumalus. Inimesteks riietatud, erinevates elulistes olukordades tegutsevate-toimetavate ahvide kujutised olid kriitilis-irooniliseks kommentaariks mõne nähtuse või isiku aadressil.

„Ajuloputuse“ suurim maagia peitub inimese ja ahvi dünaamikas: momendis, kus asjaolu, et pärdiku pead liigutab näitleja käsi ei ole üldse oluline (või läheb hetkeks suisa meelest) ja tekkib väga õõvastav tunne, et laval on võrdväärsed partnerid. Kui mitte just kaks elusolendit, siis näitleja kõrval nuku näol mingi omal seletamatul (ja häirival) kombel iseseisev teadvus- ja eksisteerimisvorm. Et inimese ja tema sõltuvus-olendi võitlus on näidendisse graafiliselt sisse kirjutatud, siis mitte ei lõhu illusiooni, vaid tugevdavad kontseptsiooni kõik momendid, kus on selgelt näha, kuidas näitleja nukku liigutab. Aga ega see olegi ju mingi imaginaarse sõltuvus-pärdiku käsi, mis veinipokaali huultele tõstab, vaid ikka inimese enda oma – mõlema nägemine ja teadvustamine saab seega osaks tõlgendusest. Näitlejad teevad eranditult vaimustavat tööd: energia vool näitlejalt nukule ja nukult publikule ning vastassuunas on sujuv, kiire, täpne. Paindlikud on poroloonist nukud ja kehaliselt intensiivsed ja ekspressiivsed näitlejad. Tantsitakse nukkudega ja tantsitakse ilma – sõnadraama, nukukunst ja koreograafia moodustavad läbipõimunud, põhjendatud seoste ja proportsioonidega lüürilis-groteskse terviku. Video kasutamine jääb natuke irrelevantseks ja küsitavaks: videos nähtavad visuaalid ei aita märkimisväärselt kaasa atmosfääri loomisele ja hoidmisele; live´s tehtavad intervjuud oma pärdikuga  on vaimukas kommentaar sõltuvusprobleemidega staaride ja reality-sarjade teemal, aga jäävad (vähemasti külastatud etendusel) tehniliselt pisut puudulikuks; näitlejate ja nukkude vahetu dünaamika väärinuks video arvelt rohkem lavaaega.

Puudust ei ole ka väikestest kõnekatest nüanssidest: meditsiinitöötajate suured kõrvad ja kitlite alt piiluvad ahvisabad – eks meil kõigil on oma pärdikud, ka neil, kes teisi pärdikutest lahti saamisel toetama ja aitama peaks. Küsimus on pärdik-peremees suhte jõujoontes. Või maailma pea peale pöördumine (või õiget pidi pöördumine), mida markeeritakse kujunduselementide külili tõstmisega.

Ja lõpetuseks: kunstitõde ei ole elutõde – reaalselt ei panda tänastes raviasutustes kokku psühhoosis ja normolekus patsiente; depressiooni ja kehakuvandi probleeme äkkilise kuluga häiretega.

 

„Ajuloputus“ (Detox the Dummy)

Lavastaja ja koreograaf Duda Paiva. Stsenaariumi autor ja helilooja Allan Segall. Nukukunstnuk Jim Barnard. Lava- ja kostüümikunstnik Kaspar Jancis. Dramaturg Vahur Keller. Lauluõpetaja Kaire Vilgats. Tõlkija Johannes Kangur. Lavastaja assistendid Manuela Sarkissyan (Bulgaaria), Alice Kirsipuu

Mängivad Taavi Tõnisson, Andres Roosileht, Kaisa Selde, Sandra Lange, Jevgeni Moiseenko

Esietendus 7. novembril 2011 NUKUs. Nähtud etendus 18. märtsil 2015.

Published in: on 19. veebr. 2015 at 16:04  Lisa kommentaar  

The URI to TrackBack this entry is: https://susapesa.wordpress.com/2015/02/19/kes-kardab-pardikut/trackback/

RSS feed for comments on this post.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: