sel õhtul loodi maailmad

9. detsembril 2009 Nukuteatri suures saalis.

In Spe kontserdil.

Aastatel 1979 – 1984 tegutsenud ja eesti progeroki lipulaevaks tituleeritud ansambel andis 30nda sünnipäeva tähistamiseks kontserdi Viljandis, Tartus ja Tallinnas. Loota on helikandjat senini salvestamata paladega.

Kontsert täis mastaapi ja helimaastikke, hävitamist ja loomist. Laengut. Erinevalt näiteks ansamblist Yes ei muutu In Spe muusika paatoslikuks hümnide üksteise otsa lükkimiseks. See on maisem, lähedasem. Oma osa selles läheduses on ilmselt asjaolul, et laval on sõpruskond ja publik saab oma osa nende omavahelisest hoolivusest. Publik kuulab andumusega, kohati tundub otsekui vaatajaskond hoiaks Sibula soolode lummuses hinge kinni. Tüüri lauluhääl  näib tulevat kusagilt palju sügavamalt kui ainult tema enese seest, mingist ürgsest lättest. Loitsulikkus iseloomustab mõndagi ansambli pala.

Et minu ettevalmistus jääb kaugelt liiga napiks kirjeldamaks meloodiaid, mis lavalt kõlasid, olgu ära toodud üks teistlaadne, visuaalne tähelepanek. Kunstiajalugu tunneb mõistet keldriluugivalgus – poolviltu ülalt langev ere valgusvihk, mis tegelase/tegevuse ülejäänud pimedusse uppuvast pildiruumist välja valgustab. Teatrikunstis kasutatakse sama võtet dramaatiliste stseenide rõhutamiseks. Ühes sellises prožektori valgusvihus seisis Riho Sibul. Nagu Caravaggio maalil. Nagu Hamleti monoloogi stseenis.

Muusikaliselt, intellektuaalselt ja emotsionaalselt mõjuvamaid kontserte sel aastal.

Published in: on 10. dets. 2009 at 01:11  Comments (1)  

The URI to TrackBack this entry is: https://susapesa.wordpress.com/2009/12/10/sel-ohtul-loodi-maailmad/trackback/

RSS feed for comments on this post.

One CommentLisa kommentaar

  1. Aitäh! 🙂


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: