Popi ja Huhuu

Fr. Tuglase samanimelise novelli järgi. Lavastaja Priit Pedajas, kunstnik Pille Jänes. Osades: Ain Lutsepp, Tiit Sukk, Taavi Teplenkov. Esietendus aastal 2000, salvestatud 2003. Etv varasalvest vaadatud 27.09.2009.

“Popi ja Huhuu”

Nimetatud novelliga seostuvad minul täiesti negatiivsed emotsioonid. Esiteks, sest respekteerin Tuglast küll kriitiku ja esseistina, aga tema ilukirjanduslik stiil on mulle ebasümpaatne. Teiseks, sest keskkoolis seda novelli lugedes olid tajud teravad ja kaastunne Popi vastu nii suur, et mul oli seda lugedes suisa füüsiliselt halb olla. Eelnevast tulenevalt – ehkki materjal tõotas põnevaid osatäitmisi –  mõtlesin väga hoolega järele, kas mul ikka on vaja seda etendust vaadata. Uudishimu sai võitu. Õnneks.

Tegu on suurepärase salvestusega. Draamateatri väike saal on juba iseenesest intiimne, meisterlik kaameratöö loob illusiooni stuudiost ja seega telelavastusest. Üldplaanid vahetuvad lähikaadritega sujuvalt ja täpselt õigetel hetkedel, et näitlejate miimika peensusedki jäädvustada ja vaatajani tuua. Kaadris on ainult ja eranditult lavaruum, distants on kadunud ja tekib tunne, et teleri/arvutiekraani vahendusel vaatamegi otse sellesse ruumi, kus Popi ja Huhuu tegutsevad.

Ja veel millisesse ruumi! Lavastuskunstnik Pille Jänes on lähtunud Tuglase enese märkusest, et novelli idee sündis Louvre’is Madalmaade kunsti imetledes. Seinal ripub detail – ja äärmiselt kõnekas detail –  nimetatud piirkonna barokkkunsti meistri Jan Vermeer van Delfti teosest “Kunstnik oma ateljees”. Kuldne valgus, mis helgib ja võimendub vasksetel kateldel ja kopsikutel, oleks kui laenatud Rembrandti töödest või üldisemalt vanadelt, kollakaks-piimjaks tõmbunud lakikihiga maalidelt. Barokile vihjavatele detailidele vaatamata mõjus interjöör tervikuna pigem (stereotüüpse?) renessansiharitlase eluruumina – pigem lakooniline, viidetega omaniku haritusele (raamatud, gloobus). Miskipärast meenusid Düreri “Melanoolia” ja “Püha Hieronymus”.

Võrreldes novelliga, kus sündmusi antakse edasi läbi Popi mõtete ja emotsioonide, on Pedajase lavastuse lähenemine neutraalsem ja tegelased võrdsemad. Üks kandvamaid ja traagilisemaid momente Tuglase novellis – Popi hakkab Huhuud tunnistama uue Isandana – ei ole lavastamises rõhutamist leidnud – ehk just selle pärast oli lavastuse jälgimine vähem valulik. Kui novellist ei suuda ma meenutada midagi koomikale, olgu või tragikoomikale, ligilähedastki, siis Pedajase lavastust vaadates sai mõneski kohas mõnusalt muiata. Küsimus ja rõhuasetus ei ole siin niivõrd allumises kui kommunikatsiooniprobleemides ja erinevate (temperamentide/kommetega) indiviidide kooseksisteerimise raskustes. Vastuse leiab ka küsimus, miks teatud seltskondades idealiseeritud ja romantiseeritud (pole sellest patust isegi päris puhas) anarhism reaalselt ei toimiks – (inimkonnas) ei olda valmis nii suureks vabaduseks, vastutusvõime ei jõua järgi ja lõpp oleks sisuliselt samasugune kui Popi ja Huhuu oma.

Sukk ja Teplenkov teevad täiesti sõnatud (mis on alguses natuke harjumatu), kuid absoluutselt võrratud osatäitmised.

Huhuu on uudishimulik, samas kiiresti tüdinev, füüsiliselt aktiivne aga vaimult laisk, edev, hea jäljendaja. Tema Isanda riiete proovimine ja köhimine on pigem kergemeelne lõbustus, kui püüe samastuda ja koera endale allutada (erinevalt novellist meelde jäänule). Mõned mõnusad karakteersed žestid nagu kukla sügamine ja suurepärane miimika (lõug uhkelt ees). Isegi Suka füüsis näib selleks tormamiseks ja turnimiseks sobivat, himu ja tüdimus peegelduvad silmavaates ja vahelduvad sekundi murdosa jooksul.

Popi kiire-kiire klõbistamine põrandakividel, oma asjade valvamine ja nende eest hoolitsemine, tormamine nii et kurvis vibama võtab, unes jooksmine ja parfüümi peale aevastamine on kõik väga tabavad võtted ühe taksikoera kujutamisel. Popi karakterisse kuuluvad korraarmastus ja korralikkus tulevad väga armsalt esile vesti sirgu tõmbamises ja juuste silumises – väga muhedalt ja sidusalt ühinevad siin ja mujalgi koera ja inimese iseloomuomadused ja maneerid. Ja millised suured ümmargused tumedad avalad silmad!

Lavastuse kõige nukram, samas kõige imelisem stseen näitab Popit mahedas, otsekui läbi vitraažide langevas õhtuvalguses põlvitamas  ja maali vaatamas. Vaatamas Vermeeri maali, mis kujutab vaataja poole selja keeranud kunstnikku – ilmne assotsiatsioon Peremehega, kes on tahtlikult või tahtmatult oma hoolealustele selja pööranud ehk lahkunud. Kiriklikuna mõjuv muusika rõhutab stseeni pühalikkust, Popi pühendumuse sügavust. Napp, kuid uskumatult kaunis ja liigutav stseen.

Sümboolsemaid on stseen purjus Popi ja Huhuuga, kes üritavad maailma mitte küll parandada, aga kõike kuardile saata (nagu paljud köögilaua ja viinapitsi taga) gloobust aknast välja visates. Gloobus jääb viskamata ja mõne hetke kannab kogu maailma raskust õbluke Popi. Maakera toetatakse lõpuks supipajasse, kus see omapäi keerlema jääb, kui Huhuu ja Popi juba uimaunne vajunud on. Järgmisel hommikul on maakera muidugi risti tee peal ees ja jalus 😛 – milline irooniline allegooria!

Omaette imetlust väärib kummagi näitleja rollisoorituse kõrval nende koosmäng, milles on täpsust ja lusti, aga samavõrra ka materjali ühist läbitunnetatust ja teineteisemõistmist.

Kohati valus, vahepeal lõbus, aga läbivalt ilusat näitlejatööd pakkuv etendus.

Published in: on 27. sept. 2009 at 23:26  2 kommentaari  

The URI to TrackBack this entry is: https://susapesa.wordpress.com/2009/09/27/popi-ja-huhuu/trackback/

RSS feed for comments on this post.

2 kommentaariLisa kommentaar

  1. See etendus on stuudios salvestatud ikkagi. Lõputiitritest jookseb läbi, et salvestatud Eesti Televisioonis ja tutvustuses ütleb, et “televersioon”.

    • Suured tänud täpsustamast! Ehkki mulle ausalt öeldes väga meeldis mõelda ja uskuda, et ometi on suudetud teatrilaval toimuv sedavõrd täpselt ja ekraaniformaadile sobivalt üles võtta 🙂


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: