kõiges on süüdi Hecuba

Tallinna Linnateatri laudadel on praegu võimalik vaadata 2 etendust, mida kannavad noored meesnäitlejad, lavastajaks mõlemal Priit Võigemast. Nalja saab mõlemas, mõtteid mõlgutada saab mõlema üle. Ja ometi on tuntud autori “Nõks” pigem õhtune ajatäide ja noorte improvisatsioonidest sündinud “Hecuba pärast” kibenaljakas säravsünge tulevärk.

Suur osa “Nõksust” möödub ühe dominandi all ja selleks on Tõnn Lamp: ta on laval nii intensiivselt, et kogu lava ja publikuruum on tema kohalolu täis. Tegelaskuju labiilsust ja energilistust arvestades on nii jõuline kohalolu veidi hirmutav. Samas ei ületa ta kunagi hea maitse piiri, ei mängi üle. Esmapilgul meestegelaskujude kolmikust kummalisim, avalduvad just tema kaudu mõned väga elulised ja realistlikud mõtteavaldused. Tema tegelaskuju on ka ainuke, kes ei püüa mingisse rolli sulanduda – ta ei ürita olla boheemlane, ta ongi seda, ta ei püüa teha nägu, et teiste arvamus teda ei huvita, see ei lähegi talle korda (ja mõnikord jälle läheb…nagu kõigile inimestele).

Alo Kõrve Toleni osas on täpselt nii libe ja elumehelik nagu vaja, aga miskipärast on teda sellises laia lehe rollis pisut piinlik vaadata. Väliselt ju sobib rolliga ja mängib ka hästi, aga miski jääb puudu või ei ole paigas, karisma jääb nõrgaks. Samas, tont sedagi teab, kui suur elumees see Tolen üldse oli…

Provintsist saabunud näitsik Külli Teetamme kehastuses…nagu on ja nagu ei ole ka. Ei tahaks nõustuda kriitikuga, kes väidab, et kohmetust neiust saab etenduse jooksul kaalutlev vamp. Ega ikka ei saa küll. Jah, ilmselt on teksti kirjutatud, et peaks saama, aga Teetamm seda välja ei mängi või läheb karakteri pööre näitlejate koosmängus kaduma. Manipuleerib see neiu ju noormeestega jah, aga ei tundu usutav, et see oleks kuigi kalkuleeritud tegevus või et ta endale lõpuni aru annaks, kuhu sellised mängud teda viia võivad. Vambina peaks ta nautima ohtlike mängude võlu, Teetamme mängus kumas minu jaoks kohati läbi hillitsetud paanikat.

Ei saa öelda, et “Nõks” oleks maha visatud raha ja aeg – seda kaugeltki mitte. Tegu on korralikult valitud ja maha mängitud meelelahutusega. Kõik on iseenesest paigas. Suuri elamusi aga sellelt etenduselt otsida ei tasu.

***

Hoopis teine on lugu etendusega “Hecuba pärast” – kõike on ja sedavõrd külluses, et päris külmaks ei tohiks kedagi jätta. Väga piiratud oleks öelda, et etendus tegeleb ainult näitleja-teemaga ja on “oma naba uurimine” nagu seda kirjutavas meedias nii kunstipäraselt väljendatud on. Mitmel rindel rabelevat näitlejat võib näha karjäärihimuliste või ka lihtsalt oma eksistentsi nimel pingutavate inimeste koondportreena. Tegelikult iga eesti mehe portreena, kes hiljemalt 45ks eluaastaks ennast killustanud ja koomasse töötanud on ja paar aastat hiljem südamehaigusesse sureb. Näitleja on lihtsalt üks neist meestest. Aga see võib olla ka naabrimehe lugu. See võib olla iga mehe (ja naise) lugu.

Mis puutub virinasse, et loetakse Hamleti monoloogi, aga hamletlikku süüvimist ja süvenemist ei ole, siis leidub ka neid. Lihtsalt probleemi süvenedes tabatakse ka tänaste probleemide halenukraid toone ning  ei laskutapelgalt viljatusse melanhoolsesse mõtiskellu. Pigem siis juba kõige selle kulul, mis haiget teeb ja vihastab natuke nalja saada, vähemasti mingi kasutegur on siis olemas.

Trupi kokkusobivus, mängulust ja energia on võimsad ja võrratud jõudes saali kaugematessegi nurkadesse. Powerit on laval kõvasti, on näha, et vähemasti “Hecubat” mängides ei tehta seda ainult üüri ja leiva pärast, vaid need noored inimesed laval tõesti tahavad seda lugu mängida, nad tahavad õhtust õhtusse koos laval olla ja iroonilist nalja visata, et see, mida publikule pakutakse pakub midagi ka näitlejatele endile. Seda viimast on uskumatult hea täheldada. Ehk just selle pärast, et tore oli nii publikul saalis kui näitlejatel laudadel jääb “Hecubast” kokkuvõttes väga positiivne mulje – tema nimel ja tema pärast võiks rohkem säärase energiaga tükke lavale tuua.

Published in: on 9. apr. 2009 at 15:03  Lisa kommentaar  

The URI to TrackBack this entry is: https://susapesa.wordpress.com/2009/04/09/koiges-on-suudi-hecuba/trackback/

RSS feed for comments on this post.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: